Peelingi kwasowe w kosmetologii i dermatologii
Często zadajecie mi pytania na temat pielęgnacji gabinetowej, interesują Was zabiegi u kosmetologów i dermatologów, pytacie który kwas będzie najlepszy dla Waszej skóry, jaki rodzaj terapii wybrać. Ponieważ właśnie rozpoczęłam studia magisterskie z kosmetologii, będę sukcesywnie wzbogacać treść bloga o zabiegi wykonywane w gabinecie oraz branżowe ciekawostki.

Dziś napiszę o peelingach chemicznych wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych a przy okazji zrobię też krótki przegląd najpopularniejszych kwasów. Do napisania artykułu zainspirował mnie arcyciekawy wykład z kosmetologii leczniczej prowadzony przez doktor Martę Hasse- Cieślińską, która w niezwykle zajmujący, ale też bardzo jasny sposób przedstawiła właściwości poszczególnych peelingów oraz wskazania i przeciwwskazania do nich. Streszczenie wykładu wzbogaciłam o informacje znalezione w dwóch publikacjach, rozejrzałam się też w ofercie producentów peelingów i dodałam swoje własne doświadczenia. Artykuł kieruje do kosmetologów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką pielęgnacji i leczenia skóry. Będzie długo, parzcie herbatę:)

Peeling chemiczny (chemoeksfoliacja) polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, które ma pobudzić ją do odnowy. Cechą charakterystyczną wszystkich peelingów jest po pierwsze efekt złuszczenia a po drugie remodelingu skóry. Preparaty, których stężenie nie przekracza 4% osłabiają przyleganie do siebie korneocytów i usuwają zrogowaciałe komórki naskórka. Wyższe stężenia kwasów oraz niskie pH rozluźniają połączanie komórek warstwy podstawnej naskórka, oraz zmieniają metabolizm komórek. Wykonuje go osoba odpowiednio przeszkolona, głęboiego złuszczania nie robimy w domu.

Poniżej podział peelingów, choć należy do niego podchodzić z lekkim dystansem, bo oprócz tych podstawowych kryteriów są jeszcze inne, które mogą wpłynąć na efekt zabiegu. Zawsze można go wzmocnić stosując większą ilość kwasu lub nakładając opatrunek okluzyjny, często nawet silniejszy nacisk pędzelka do aplikacji może już wywołać miejscowe uszkodzenie (tzw. frost). Należy też dostawać moc peelingu do rodzaju skóry oraz okolicy, na którą go aplikujemy. Najbezpieczniejszym miejscem jest twarz, ponieważ szybko się regeneruje, oraz posiada dużą ilość gruczołów łojowych, Peelingi chemiczne można wykonywać również na ciele np. w celu zwalczenia trądziku na plecach i dekolcie, czy pozbycia się blizn i rozstępów.

Decydując się na zabieg głębokiej eksfoliacji musimy też wziąć pod uwagę, że może nas czekać okres rekonwalescencji i warto wykonać go przed weekendem, lub zaplanować urlop na te dni. Najlepiej zapytać o szczegóły osobę wykonującą zabieg, ponieważ jest to uzależnione od mocy i rodzaju substancji, jaka zastanie zastosowana. Zwykle wygląda to tak, że po samym zabiegu skóra może być mniej lub bardziej zaczerwieniona, następnego dnia jest mocno napięta, niemal jak po liftingu, potem naskórek zaczyna pękać i się złuszczać. Skóra poddana działaniu kwasu może też zbrązowieć na całej powierzchni lub w miejscu, gdzie kwas spenetrował ją głębiej. Potem to wszystko odłazi płatami, których absolutnie nie należy zrywać, by nie powstały blizny. Skóry nie myje się i nie moczy w pierwszych dniach i stosuje jedynie okluzyjne opatrunki np. z wazeliny. O tym wszystkim, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach powinna Was poinformować osoba wykonująca zabieg, powinna też przeprowadzić szczegółowy wywiad. Po złuszczeniu wierzchniej warstwy może się jeszcze utrzymywać zaczerwienienie, a w miejscach, gdzie kwas wniknął głębiej powstać pozapalne przebarwienia, które z czasem powinny ustąpić. Stopniowo powinna się wyłaniać gładka i odnowiona skóra, którą należy skrupulatnie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie promieniowaniem UV. 

Peelingi dzielimy na trzy podstawowe grupy ze względu na użyte narzędzie
- mechaniczne z zastosowaniem substancji ściernych lub urządzeń ścierających np. mikrodermabrazja i dermabrazja
- fizyczne za pomocą wiązki światła (lasery) lub zamrażania ciekłym azotem
- chemiczne z wykorzystaniem substancji o właściwościach złuszczających takich jak kwasy i retinoidy
- można też połączyć dwie metody np. najpierw stosując mikrodermabrazję, a potem kwas

Obowiązuje też podział ze względu na głębokość penetracji i uwzględnia peelingi powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. W gabinecie kosmetycznym można przeprowadzić peeling powierzchniowy, czyli działający w naskórku, który jest uznawany za bezpieczny i obciążony niewielkim ryzykiem powikłań. Peelingi głębokie, czyli sięgające skóry właściwej są zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy, bo mogą się wiązać z szeregiem powikłań i działań nieporządnych. Lekarz posiada odpowiednią wiedzę i narzędzia, by im przeciwdziałać oraz leczyć powstałe.

Ze względu na sposób działania substancje chemiczne o działaniu złuszczającym  dzielimy na
- wywołujące efekt metaboliczny (zmiana metabolizmu komórek, prowadząca do szybszego złuszczania) AHAs, BHA, kwas retinowy
- żrące wywołujące denaturację białka, kwas trójchlorooctowy
- toksyczne wywołujące zniszczenie komórek i ich złuszczenie fenol, rezorcyna, kwas salicylowy
Ze względu na budowę cząsteczki kwasy dzielimy na:
- kwasy AHA
- kwasy BHA
- kwasy PHA nowa generacja kwasów AHA (o których nie było mowy na wykładzie, ale zajmę się nimi w oddzielnym poście),
- inne kwasy jak TCA, fenol, rezorcyna, pochodne witaminy A (pochodnymi witaminy A też nie będe się zajmować, bo robiłam to już wielokrotnie klik, klik )

Wybierając peeling dla siebie, należy zwrócić uwagę na rodzaj użytej substancji i jej moc (moc kwasu określa parametr o nazwie pKa i im jest niższy, tym kwas silniejszy), stężenie (zwykle zaczynamy od niższych stężeń), pH (im niższe tym substancja bardziej drażniąca), podłoże (w czym dany kwas został rozpuszczony np. woda, tłuszcz, alkohol) oraz czasu przebywania na skórze (po określonym czasie kwas należy zmyć lub zneutralizować oraz jego ilości (ma szczególne znaczenie w przypadku TCA).

Kwas glikolowy to najpopularniejsza substancja z grupy alfa hydroksykwasów (AHA). Działa keratolitycznie oraz stymuluje odnowę skóry, nawilża i rozjaśnia przebarwienia. Jest szeroko stosowany zarówno w produktach do pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Ze względu na małą cząsteczkę szybko penetruje w głąb skóry i posiada duży potencjał drażniący, wywołuje silny rumień, wymaga neutralizacji. Najpopularniejszym zastosowaniem kwasu glikolowego jest leczenie fotostarzenia oraz przebarwień. Jest szczególnie wskazany dla skór suchych ze względu na działanie nawilżające, ale posiada też właściwości komedolityczne i jest wykorzystywany w terapii trądziku, szczególnie zaskórnikowego. Nie jest wskazany przy trądziku z dużą ilością zmian zapalnych, gdyż może je zaostrzyć. Nie stosuje się go również przy skórach naczyniowych i z trądzikiem różowatym, ponieważ wywołuje silny rumień i podrażnienie. W preparatach domowych jest stosowany w stężeniu do 10% a gabinecie nawet do 70%.

Kwas mlekowy również należy do grupy AHAs, posiada jednak większą cząsteczkę w związku z czym działa wolniej i nie wywołuje silnego podrażnienia. Może być bezpiecznie stosowany w pielęgnacji domowej, nawet w większych dawkach. W peelingach chemicznych rzadko występuje solo, natomiast jest cenionym dodatkiem powierzchniowych peelingów złożonych, w których wykorzystywane są jego właściwości przeciwstarzeniowe, nawilżające i rozjaśniające przebarwienia. Kwas mlekowy występuje naturalnie w naszym organizmie i jest nietoksyczny, wchodzi w skład NMFu (naturalnego czynnika nawilżającego skóry).

Kolejnym przedstawicielem alfa hydroksykwasów jest kwas migdałowy, substancja szalenie popularna zarówno w pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Posiada pKA 3,8 i jest silnym kwasem, jednak traktuje skórę delikatnie i nie wywołuje podrażnień. Zawdzięcza to dużej cząsteczce, która działa wolno i penetruje równomiernie. Jego właściwości są wykorzystywane w profilaktyce starzenia, ale głównym polem działania kwasu migdałowego jest skóra trądzikowa. Dzięki powinowactwu do lipidów naskórka przenika do mieszka włosowego i likwiduje zaskórniki, a budowa podobna do antybiotyku sprawia, że niemal z jego mocą niszczy bakterie i jest wskazany przy trądziku zapalnym. Poza tym hamuje łojotok i jak każdy kwas AHA działa złuszczająco. Kwas migdałowy nie podrażnia skóry i nie wywołuje rumienia, stąd może być stosowany również przy skórach wrażliwych i z trądzikiem różowatym.

Kwas azelainowy nie należy do grupy AHAs, jest kwasem dwukarboksylowym, naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jest metabolitem drożdżaka Malessezie fur fur i nie jest toksyczny. Wykazuje właściwości keratolityczne, komedolityczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie oraz wybielające. Jest szczególnie ceniony w leczeniu trądziku, ponieważ likwiduje zaskórniki oraz hamuje enzym 5 alfa reduktazy i zmniejsza łojotok. Może być stosowany przy trądziku zapalnym, bo działa bakteriobójczo i bakteriostatyczne, nie wywołuje przy tym bakteriooporności. Kwas azelainowy posiada też duże sukcesy na polu leczenie przebarwień i to zarówno tych pozapalnych, jak i plam pigmentacyjnych. Hamuje wzrost i nadmierną aktywność melanocytów i przenika do wszystkich warstw skóry, stąd stosowany regularnie jest w stanie poradzić sobie nawet z głębokimi przebarwieniami. Przy tych wszystkich zaletach nie jest też substancją silnie drażniąca, choć w wyższych dawkach bywa nieprzyjemny. W każdym razie jest na tyle delikatny, że szeroko wykorzystuje się go w pielęgnacji skóry naczyniowej a w leczeniu trądziku różowatego od lat jest numerem jeden, bo skutecznie zmniejsza rumień. Bardzo dobrze współgra z innymi kwasami i jest cennym składnikiem mieszanek. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje jego pochodna azeloglicyna, która jest jeszcze łagodniejsza.

Kwas pirogronowy jest alfa ketokwasem. Posiada małą, szybko penetrującą w głąb skóry cząsteczkę i dlatego potrafi porządnie podrażnić. Jest lipofilny więc dobrze radzi sobie z zaskórnikami, ponadto hamuje aktywność gruczołów łojowych, działa bakteriostatycznie, złuszcza i rozjaśnia przebarwienia oraz pobudza syntezę kolagenu. Jest szeroko stosowany w usuwaniu przebarwień, blizn potrądzikowych, a także w leczeniu aktywnego trądziku, fotostarzeniu i zaburzeniach rogowacenia. Jest silnym kwasem, wywołuje intensywny rumień, działa na czas i wymaga neutralizacji. Nie nadaje się do skór naczyniowych i wrażliwych. Z ciekawostek ma bardzo intensywny zapach a w połączeniu z wodą zamienia się w kwas mlekowy i działa nawilżająco, stąd należy pamiętać, aby miejsce jego aplikacji zawsze było suche.

Kwas trójchlorooctowy (TCA) to najsilniejszy kwas organiczny o mocy zbliżonej do kwasu siarkowego i choć nie ma działanie toksycznego i ogólnoustrojowego jak np. salicylowy, to jednak stosowany bez odpowiedniej wiedzy i kontroli może trwale uszkodzić skórę i dać poważne powikłania. Kwas ten działa zupełnie inaczej niż AHAs i nie ma właściwości keratolitycznych, w kontakcie ze skórą powoduje koagulację białek, co jest widoczne w postaci charakterystycznego zeszronienia. TCA nie działa na czas i nie wymaga neutralizacji, ponieważ sam się neutralizuje, przechodząc przez kolejne warstwy skóry. Nakłada się go warstwowo, a efekt głębokiego złuszczania osiąga się po naniesieniu kilku warstw. Przy czym należy uważać i aplikować substancję bardzo równomiernie, by nie powstały frosty grożące bliznami. Ilość kwasu powinna być ściśle kontrolowana, bo jeżeli nałożymy za dużo, to już tego nie cofniemy przez neutralizację czy zmycie. Przyjmuje się, że 30% stężenie kwasu TCA wywołuje całkowitą martwicę naskórka już przy jednokrotnej aplikacji. Naprawdę nie polecam stosowania kwasu trójchlorooctowego w domu. Natomiast w rękach dobrego specjalisty potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Najpopularniejszym zastosowaniem TCA jest usuwanie blizn, ale jest wykorzystywany również do usuwania przebarwień, rogowacenia posłonecznego (plamy soczewicowate) i efektów fotostarzenia.

Kwas salicylowy to jedyny beta hydroksykwas stosowany w kosmetologii. Naturalnie występuje w korze i liściach wierzby, zresztą wciąż jest z nich pozyskiwany. W zależności od stężenia wywołuje efekt keratolityczny lub cytotoksyczny. Należy przestrzegać zalecanych stężeń, gdyż wykazuje działanie ogólnoustrojowe i może wywołać zatrucie organizmu. Przeciwwskazaniem w jego stosowaniu jest uczulenie na salicylany w tym aspirynę. Ma właściwości litofilne i znakomicie penetruje w głąb gruczołów łojowych, stąd jest szczególnie skuteczny w odblokowywaniu porów i usuwaniu zaskórników, ale znajduje też zastosowanie w trądziku zapalnym. Jego budowa przypomina popularny konserwant kwas benzoesowy i posiada właściwości bakteriostatyczne, które pozwalają na wykorzystanie go jako konserwantu fazy tłuszczowej w kosmetykach i lekach. Jego głównym zastosowaniem jest leczenie trądziku, choć jest ceniony również w usuwaniu przebarwień i w stężeniu do 30% może być stosowany nawet przy wysokich fototypach, które są najczęściej przeciwwskazaniem do głębszych peelingów ze względu na wysokie ryzyko pozapalnych przebarwień. Pomimo że jest to silny kwas, to działa łagodniej do AHAs, rzadziej powodując pieczenie czy nadmierne złuszczanie. Może być stosowany jako alternatywa dla osób, które nie tolerują alfa hydroksykwasów. W stężeniu 1-2% jest używany w preparatach kosmetycznych, tonikach i produktach do regulowanie skóry tłustej i trądzikowej. Odblokowuje pory, leciutko złuszcza, działa bakteriostatycznie, grzybobójczo i przeciwzapalnie, nie podrażnia.
Kwas salicylowy jest również tzw. promotorem przejścia- ułatwia przenikanie innych substancji w głąb skóry, co jest wykorzystywane w kosmetykach i lekach a także zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.

Rezorcynol jest alkoholem chemicznie spokrewnionym z fenolem, wykazuje działanie toksyczne na komórki, najczęściej jest stosowany w połączeniu z innymi substancjami, Wraz z kwasem mlekowym, salicylowym rezorcyna występuje z Płynie Jessnera (wszystkie substancje są w stężeniu po 14%). Jest to popularny rodzaj peelingu stosowany w trądziku, przebarwieniach pozapalnych i bliznach. Może być stosowany przy trądziku zapalnym z aktywnymi zmianami.

Peelingi chemiczne posiadają dwa podstawowe wskazanie pierwsze to starzenie a szczególnie fotostarzenie i zmiany z nim związane jak zmarszczki, przebarwienia, rogowacenie słoneczne (plamy soczewicowate), suchość skóry i nierówny koloryt. Drugim wskazaniem do głębokiego złuszczania jest skóra tłusta z całym dobrodziejstwem inwentarza, czyli łojotokiem, trądzikiem zaskórnikowym i zapalnym oraz bliznami po nim. Chemoeksfoliację stosuje się też przy trądziku różowatym w remisji, usuwaniu przebarwień o różnym podłożu oraz blizn różnego pochodzenia i problemach z rogowaceniem okołomieszkowym.

Peelingi posiadają również działanie niepożądane a zabiegi niosą za sobą ryzyko powikłań. Głównym przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią, aktywne infekcje np. przeziębienie, gorączką, przede wszystkim zaś aktywny proces zapalny w obrębie skóry np. ciężkie postacie atopowego i łojotokowego zapalenia skóry, aktywna łuszczyca, aktywny liszaj płaski (nawet w innym miejscu). Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest opryszczka w fazie widocznej, a także utajonej. Zakłada się, że 4 epizody opryszczki w roku są wskazaniem, aby przyjąć przed zabiegiem odpowiednią dawkę leku przeciwwirusowego (np. Hascovit, który jest bez recepty), bo istnieje ryzyko, że wirus uaktywni się na osłabionej skórze, pozostawiając po sobie bliznę. Pisałam już o takim przypadku klik. Warto też pamiętać, że u osób o ciemnych karnacjach stosowanie głębokich peelingów medycznych może wywołać trudne do usunięcia przebarwienia pozapalne. Nie wykonuje się głębokich złuszczań u osób o III i IV fototypie.

Do najczęstszych powikłań po zabiegu należy rumień. Przyjęto, że jego utrzymywanie się do 24 godzin jest prawidłowe, natomiast gdy się przedłuża, jest pierwszym objawem sygnalizującym ryzyko wystąpienia powikłań. Najlepiej w takim przypadku od razu zgłosić się do osoby wykonującej zabieg.

Kolejne powikłanie to zaburzenia barwnikowe, czyli powstanie przebarwień pozapalnych, które rośnie z wiekiem, ale ma też związek z fototypem, przy wyższych fototypach nie wykonuje się głębokich peelingów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia przebarwień, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i ukojenie w czasie rekonwalescencji i bezwzględnie chronić skórę przed słońcem po samym zabiegu oraz jeszcze miesiąc po, gdyż większość peelingów wywołuje nadwrażliwość skóry na światło.

Linie demarkacyjne mogą być kolejnym powikłaniem i dlatego zabieg przeprowadza się zawsze na całej twarzy a nie na jej części, bo grozi to wyraźnym odgrodzeniem miejsca kontaktu z kwasem od reszty skóry.

Po peelingu chemicznym mogą też pozostać blizny, szczególnie w miejscach tzw. frostu, czyli tam, gdzie kwas spenetrował skórę głębiej. Frost powstaje, jeżeli kwas nałożony został nierównomiernie, za dużo w jednym miejscu, za długi czas, ale również z winy pacjenta, który drapie i odrywa płaty suchej skóry.

Wśród powikłań rozróżniamy różnego rodzaju infekcje spowodowane bakteriami i wirusami (opryszczka) i kontaktowe zapalenie skóry, czyli reakcja alergiczna, której można uniknąć wykonując wcześniej test tolerancji. Bardzo częstym powikłaniem szczególnie po nieomawianych tutaj, ale często goszczących na tym blogu peelingach retinolem i pochodnymi jest zaostrzenie zmian zapalnych w przebiegu trądziku (tzw. wysyp), który pamiętajmy nie ma nic wspólnego z oczyszczaniem się skóry a jest związany z jej reakcją na czynnik drażniący.

Powikłania są wpisane w pracę na żywym organizmie i trudne do przewidzenia. Jeżeli zbieg został poprzedzony szczegółowym wywiadem i wykonany prawidłowo, osoba go wykonująca nie ponosi za nie winy, jest jednak obowiązana udzielić pomocy lub skierować do odpowiedniego specjalisty.

Złuszczanie jest najbardziej oczywistym efektem peelingu oraz bez wątpienia najbardziej przez nas oczekiwanym, nie zawsze jednak jest ono dobre i konieczne a już na pewno nie jest miernikiem skuteczności danej substancji. Ponieważ kwasy są znane w dermatologii już od dawna (za okres przełomowy uznaje się lata 60 te), to mamy duże doświadczenie w terapiach z ich użyciem, znamy też długofalowe efekty ich stosowania. Są to substancje o bardzo cennych właściwościach, ale nie pozbawione skutków ubocznych. 

Peeling chemiczny jest kontrolowanym uszkodzeniem skóry, które ma na celu pobudzić ją do odnowy. Ponieważ substancje nakłada się zewnętrznie, najbardziej cierpi na tym naskórek. Zawsze musi dojść do jego uszkodzenia, nawet jeżeli chcemy stymulować tkanki położone głębiej. Zależy nam na przykład na pobudzeniu syntezy kolagenu w skórze właściwej, ale aby się do niej dostać, jesteśmy zmuszeni ingerować w często zdrowy i prawidłowo funkcjonujący naskórek. Po co usuwać coś, co funkcjonuje prawidłowo i zaburzać jego równowagę? Ba, najczęściej wysoki stopień uszkodzenie powierzchni skóry nie jest adekwatny do zdolności odnowy naskórka i remodelingu skóry właściwej! Kolejnym problemem jest intensywna gra naczyniowa związana ze stanem zapalnym, który wywołują peelingi. Zbyt częste i intensywne złuszczania mogą skórę trwale uwrażliwić, ale przede wszystkim zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowego. Jest to widoczne np. u osób z przewlekłym trądzikiem, które muszą poddawać się regularnej eksfoliacji lub u kobiet nadużywających zabiegów odmładzających z użyciem kwasów- ich skóry są bardzo gładkie, ale najczęściej również mocno nadwrażliwe i cały czas zaczerwienione.

Świadomi tych ograniczeniem producenci szukają nowych rozwiązań pracując nad formułami, które pozwolą na ograniczenie uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry, zwiększając jednocześnie stymulację tkanek położonych niżej. Nowe badania z lat 2000 potwierdzają skuteczność zastosowania kwasu salicylowego również przy pH neutralnym (5 - 5.5) a podwyższenie pH wiąże się z mniejszym uszkodzeniem. Zauważono też, że lepsze efekty daje stosowanie kilku substancji o mniejszym stężeniu, zamiast jednej mocno skoncentrowanej i silnie drażniącej. Takie technologie opracowały firmy General Topics (Enerpeel) i Dermagenetic (Snow Relese), a przynajmniej takie udało mi się znaleźć, na pewno obserwujemy obecnie zwrot w kierunku formuł bardziej delikatnych i wywołujących mniejsze złuszczenie. 

Kwasy to wspaniałe narzędzia w leczeniu i pielęgnacji skóry, jednak tak jak we wszystkim, również w tym przypadku należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. 
..............
Jeśli po przeczytaniu wszystkich moich wpisów, wciąż nie wiesz, jaka pielęgnacja będzie najlepsza dla Ciebie, zapraszam na indywidualne konsultacje przez skype dotyczące skóry i włosów. Podczas takich konsultacji odpowiem na wszystkie Twoje pytania i zaproponuję indywidualny schemat pielęgnacji cery https://kosmostolog.blogspot.com/p/dermo.html

Źródła
wykład dr Marty Hasse- Cieślińskiej z kosmetologii leczniczej 

191 komentarzy:

 1. miałam robionych kilka zabiegów z kwasem TCA i rzeczywiście efekty są rewelacyjne. minusem jest cena oczywiście (taki zabieg wykonany u dermatologa kosztuje już niemałe pieniądze) oraz fakt ze proces złuszczanie trwa cały tydzień, przez który wyglada się naprawdę źle i trzeba zostać w domu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy zabieg był dla Ciebie bolesny? Żródła mówią o pewnym dyskoforcie a jedna z dziewczyn porówała to do przypalania żelazkiem.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. mam niski próg bólu i zabieg jest dla mnie bardzo nieprzyjemny, cała twarz niemiłosiernie piecze, za pierwszym razem nawet prawie zemdlałam:) bo nie byłam na ból przygotowana
   ale trwa to tylko kilka minut a efekty są tego warte. na pewno nie zrezygnuje z niego przez chwilowy dyskomfort

   Usuń
  4. Dziękuję za Wasze relacje:)

   Usuń
 2. Hej,
  mam pytanie do wszystkich entuzjastek/entuzjastów smagania się po twarzy kremami z filtrem.
  Macie może jakieś doświadczenia z następującym kosmetykiem: Iwostin, Solecrin, Krem ochronny SPF 50+?
  Chodzi mi o jego wykończenie; czy zastyga, czy pozostawia tłustą warstwę, do której włosy puszczone wolno lepią się niemiłosiernie?
  Czytałam na Wizażu.pl ale tam, co autor to inna, często przeciwstawna wypowiedź i ocena produktu.
  Z góry dziękuję, jeśli zechcecie się podzielić swoimi spostrzeżeniami.
  Całuję Was.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja się wypowiem, bo mam :) Na szczęście kupiłam na wyprzedaży za 15zł tak z ciekawości. Nadaje się najbardziej do stosowania na odludziu :) Mocno bieli i równie mocno się świeci, nie zastyga. Zastanawiam się co producent miał na myśli... Już lepsza ziaja matująca, bo też się świeci ale chociaż nie bieli :) Ogólnie jest wiele nieporównywalnie lepszych produktów w aptekach niż dwa powyższe.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo, Marto.
   Pewnie jest bardzo podobny w wykończeniu do pomarańczowego Avene - też bieli bardzo i w dodatku tłusty.
   Jeszcze raz dzięki.
   Pozdrówki.

   Usuń
  3. Bieli, zostawia zacieki, wiórkuje się, tępy, zastyga. Spróbuj Antheliosa Ultra Lekkiego fluidu, nie ma porównania nawet. Cudo.

   Usuń
  4. Solecrin najlepszy chyba na narty :)

   Usuń
 3. Super decyzja z tymi studiami👍 Kibicuję. Gratuluję 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję dana, na razie jestem zachwycona i mam wiele fajnych koleżanek, a zawsze brakowało mi kontaktu z osobami z branży:)

   Usuń
 4. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, mając opryszczkę na ustach nie można używać żadnego kwasu na twarz? Nawet jeśli pominie się szerokim łukiem okolice ust?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można używać każdego kwasu w pielęgnacji domowej, przeciwskazaniem jest głeboki peeling medyczny, ale i on może zostać przeprowadzony jeśli wczesniej zażyje się odpowiednią dawkę leku przeciwwirusowego. W przypadku peelingu medycznego nie należy zresztą omijac tylko ust, ponieważ wirus może zaatakować każde miejsce osłabionej kwasem skóry np. policzek. Pisałam o tym przy okazji powikłań po peelingu Jadwiga, który został podlinkowany w poście, znajdziesz w nim również zdjecia.

   Usuń
 5. Czy będzie kiedyś, Ziemolino, post o mikronakłuwaniu? Strasznie mnie on ciekawi. O przeciwwskazaniach, skutkach itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś będzie, tylko muszę zdobyc większe doświadczenie, umówiłam sie na dermapen na początek

   Usuń
  2. Och, to super.
   Pozdrawiwam Cię, Ziemolino kochana.

   Usuń
  3. Ja też za tydzień idę na dermapen. Planuję dwa zabiegi. Dam znać o pierwszych odczuciach, bo na efekty troszkę się czeka...
   Ziemolino, a myślałaś może o jakimś laserze? Ja myślałam, ale trochę to drogie :(

   Usuń
  4. Nie, nie chhcę robić lasera, jedyne swiatło jakie toleruję to IPL i stosuję głównie w celu zamykania naczyń. Uwazam że efekt uszkodzenie naskórka przy laserze, nie jest wart jego działania na głebsze tkanki. Ja po prostu nie chcę sie juz mocno złuszczać i uważam, ze jest to złe dla cery.

   Usuń
  5. A czy to prawda, że przed dermapenem trzeba przynajmniej pół roku przerwy od retinoidów?
   Pytam, bo jakbym się ewentualnie zdecydowała, to dobrze się odpowiednio przygotować.

   Trzymajcie się dziewczyny na tych zabiegach. Podobno nie są przyjemne.

   Usuń
  6. Mnie kosmetolog powiedziała, że retinol wystarczy odstawić tydzień przed zabiegiem i tydzień po wrócić do stosowania. Jednak u mnie wyjdzie ponad dwa tygodnie po odstawieniu, bo musiałam przesunąć zabieg.
   Odnośnie lasera, to myślałam o radiofrekwencji mikroigłowej. Może ktoś robił? Podobno ważne jest jakim urządzeniem...

   Usuń
  7. Radiofrekwencja nie jest laserem, to fala radiowa, razem z mikronakłuwaniem daje wspaniałe rezultaty.

   Usuń
  8. Aga, radzę zmienić kosmetologa, serio... Sama wykonuje zabieg mezoterapii mikroigłowej i kuracja retinoidami jest wyraźnym przeciwwskazaniem do mikronakłuwania. Jestem zaszokowana, że kosmetolog mówi o tygodniu odstawienia przed zabiegiem, a już totalnie dziwi mnie, że zaleca powrót do retinolu po zaledwie tygodniu po zabiegu... skóra nie będzie na to gotowa, gwarantuje.
   Pozdrawiam!
   Milena

   Usuń
 6. Właśnie zastanawiałam się nad pójściem na pq age. Podobno nie ma tak intensywnego złuszczania, ale zastanawiam się czy będzie to równie skuteczne jak kwasy, których następstwem jest obfite złuszczanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Wy ciągle z tym złuszczaniem, własnie napisałam, że intensywne złuszczanie wcale nie jest dobre, nie tego w artykule ale powoduje skracanie telomerów a także powoduje mutacje genów w wyniku gwałtownego namnażanie się komórek. W przypadku gdy działamy wolniej i delikatniej skóra ma czas na adaptacje i mutacje sie nie pojawiają. PQ Age ma dobre opinie moja kolezanka na nich pracuje i bardzo chwali.

   Usuń
  2. Wiem właśnie, ale człowiek całe zycie żył w przeświadczeniu, że jak ma być lepiej to ta skóra musi się złuszczać :) Wlasnie dzięki Tobie zdecydowałam, że pójdę na PQ age. Dziękuje i pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Daj znać o wrażeniach po zabiegu:)

   Usuń
 7. Coś dla mnie- kwasy !
  Wczoraj robiłam zabieg kwasem migdałowy m i trzymałam 8 minut. Zdecydowanie dłużej niż zwykle. I wysypalo mnie. Tzn te krosty które miałam wyszły na wierzch. .. myślałam że skóra się oczyszcza...

  Ziemolino, czy możesz mi doradzić co zrobić ? Wykonuje serię zabiegów migaldowym kwasem. Po 6 zamierzam przejść na glikolowy. Następny planuje salicylowy z mlekowym. Czy dobrze postępuje ? Skóra z trądzikiem zaskórnikowym na całej twarzy.

  Życzę powodzenia na studiach. ;)

  Edyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skóra nie oczyszcza sie poprzez wyrzut zman zapalnych! to efekt drazniacego działania kwasu. Jeżeli pojawia sie wysyp, to sygnał, że musisz działać delikatniej.
   Odpuśc sobie kwas glikolowy i od razu przejdż do salicylowego- nie jest tak drażniacy a ze wzgledu na lipofilność jest znacznie skuteczniejszy przy trądziku zaskórnikowym. Zadziałałabym jeszcze przeciwzapalnie glukonolaktonem.

   Usuń
 8. Hej,
  Ja mam pytanie do wszytkich osób - czy jest tutaj ktoś, kto wie czym wyleczyć nużeńca z twarzy, głównie powiek ? :( Od dermatologa mam Soolantrę, ale nie wiem co stosować na powieki ?
  Słyszałam o oleku z drzewa herbacianego, ale będe wdzięczna za każdą radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj szansę Solantrze, to dobry lek

   Usuń
  2. No muszę :( ale jej nie mogę stosować na powieki.
   Dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
  3. Dlaczego nie mozesz jej stosowac na powieki? Chyba o to dr chodzilo. ja mialam przepisany od lekarza rozex na powieki bo dr mowila ze sama stosuje i super dziala na naczynka i zapalenie spojowek nakladalam na powieki i cala linie rzes dolnych i gornych.

   Usuń
  4. I nie masz podrażnień ?
   Stosujesz ze względu na nużeńca, czy naczynka ?

   Usuń
  5. Hej. Nie nie mam zadnych podraznien nawet pomglo na opuchnieia, mialam zapalenie spojowek na nuzenca sie nie badalam, rozex mialam nakladac codziennie wieczorem tak pol godz przed snem na umyte juz oczy na linie rzes np patyczkiem do uszu.

   Usuń
  6. Mnie niestety podrażniło :(

   Usuń
 9. Mam pytanie odnośnie kwasu glikolowego o stężeniu 7%. Czy stosować wieczorami pod pielęgnację czy solo? Z czym go nie łączyć? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to zalezy, jakie efekty chcesz osiągnąć, pytanie jest zbyt ogólne.

   Usuń
 10. Witaj Ziemolino,
  chciałam zapytać czy Epiduo Forte w celach przeciwzmarszczkowych to dobry pomysł?
  Dostałam go na trądzik ale korci mnie, by posmużyć nim tu i ówdzie ;-)
  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Absolutnie nie. Adapalen jest retinoidem, kóóry owszem wykazuje skuteczność w przypadku fotostarzenia, jednak potwierdza to zaledwie jedno badanie. Problemem jest natomisast nadtlenek benzolil, który jest prooksydantem i wręcz starzenie przyspiesza.

   Usuń
  2. Ziemolino to mnie zmartwilas ja stosuje acnelec i to poswiecajac swoją bardzo wrażliwą skórę z rosacea wlasnie w celach przeciwzmarszczkowych;/.
   Czyli czego mozna uzywac na zmarszczki plus problem z rogowaceniem tendencja do prosakow bo nakladam go najwięcej na powieki i pod oczy, staram sie unikać policzkow.
   Czy mozesz polecic coś delikatniejszego ale działającego na wyzej wymienione problemy?
   Milka

   Usuń
  3. Lig CR z retinolem + serum lub krem z kawasami PHA, by zmniejszyć uwrazliwienie podczas kuracji i wyciszyc układ naczyniowy

   Usuń
  4. Cieszę się, że tu zajrzałam. Poprosiłam dermatologa i retinoid, który pomógłby w walce zestarzeniem skóry i dostałam Differin, który zawiera adapalen. :( także ten krem pójdzie do wyrzucenia, a ja już zamówiłam serum Lic CR. Dzięki za profesjonalnego bloga. :)

   Usuń
  5. No niby ten nadtlenek benzoilu jest prooksydantem (dlatego tak dobrze sobie radzi z bakteriami beztlenowymi). Ale nie ma szans dotrzeć do komórek macierzystych, żeby tam zdziałać największe szkody. Wiadomo, stosowanie codziennie nadtlenku benzoilu strasznie wysuszy cerę a takie przedłużone wysuszenie to przerodzi się w nadreaktywną cerę, oraz problemy z barierą skóry (obniża poziom wit. E w skórze o 60% przy regularnym stosowaniu *gdzieś przeczytane nie łapać mnie za słowa), ale nie uważam aby nadtlenek benzoilu przyspieszał starzenie. Pobudza ziarninowanie i syntezę kolagenu tak poza tym. Zresztą wolne rodniki różnią się od siebie i jest ich wiele typów:

   https://www.facebook.com/PaulasChoice.Inc/posts/truefalse-benzoyl-peroxide-creates-free-radicals-and-is-known-to-cause-premature/10150709577929004/

   Usuń
  6. Pytanie jest o stosowania nadtlenku benzolilu przeciwstarzeniowo, jest to kompletnie pozbawione sensu, ponieważ ta substancja starzenie przyspiesza, nie ujmując jej własciwości przeiwtrądzikowych. Obniża poziom witaminy E nawet o 95% wit. C o 70%. Pobudza ziarninowanie czy produkcję kolagenu, ponieważ wywołuje stan zapalny i tak reagje skóra na uszkdzenie, jednak przewlekłe nakłaajace się na siebie uszkodzenie powodują starzenie i dlategona przykład skóra wrażliwa starzeje się szybciej. Zgadzam się, że wolne rodniki też są potrzebne, dla zachowania homeostazy organizmu. W ostanich latach wzrosła ilośc badań nad nadtlenkiem benzolilu, ponieważ posiada dużo skutkow ubocznych w tym jest cytotoksyczna. Tutaj fragment badania
   "Benzoyl Peroxide and Antioxidants
   One advantage of oral and/or topical antioxidant interventions may be their ability to augment standard care in acne. An obvious application of antioxidants might be the co-administration with BP, yet there are unanswered questions which must be clarified before individual antioxidants are simply added to BP. Although BP has been used widely for many years in dermatology, and certainly there is evidence that it is helpful in acne, it is not without side effects. It is also not without controversy. In recent years there have been calls to take a closer look at the negative consequences of BP therapy. Experimental studies have shown that BP is cytotoxic and capable of promoting the growth of skin tumors. [145,146] A recent animal study showed that topical BP increased mortality when combined with UV radiation [147]. In one oft-cited study, BP was shown to reduce the experimental production of ROS, although it did so only by killing polymorphonuclear leucocytes that would otherwise induce free radicals [148].

   Although BP's role as a tumor promoter has been well established in several animal species, the significance of these findings in humans remains unknown. There are many substances which have potential carcinogenic activity in rodents at high doses and yet do not appear to increase risk or accelerate tumor progression in humans. Thus far, the accumulated evidence, including large-scale population studies, indicates that broad clinical use of BP doses not increase skin cancer risk in humans [149-151]. In our context, BP warrants discussion because its clinical success has been linked with its pro-oxidant activity [152,153]. Indeed, research shows that BP causes major reductions in skin antioxidant levels. Specifically, BP reduces epidermal vitamin E by up to 95% and vitamin C by up to 70% [154]."
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3012032/
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15225900
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15454305

   Usuń
 11. Cześć Ziemolino, moje pytanie nie jest związane z postem za co z góry przepraszam. Aktualnie, w zasadzie od maja, przechodzę kurację Soolantrą i na noc jest to jedyny preparat, który nakładam na twarz. Twarz myję emulsją micelarną Emolium, nie nakładam żadnego makijażu. Zawsze miałam mocno łuszczącą się, swędzącą i suchą skórę, ale z uwagi na delikatniejsze oczyszczanie podczas używania Soolantry i samą maść, która jest dość tłusta i otulająca, sytuacja znacznie sie polepszyła. Czasami do emulsji dodaję kropelkę żelu LRP Toleriane, żeby troszkę mocniej oczyścić twarz. Na dzień albo nie używałam nic albo Avene Post Acne. Niestety odkąd zrobiło się chłodniej i zaczęło wiać, skóra szaleje na nowo - cała buzia sucha, naskórek się sypie a policzki pieką. Pewnie znowu naruszyłam wartstwę hydrolipidową. Kiedyś, może około 6 lat temu, bardzo skrupulatnie stosowałam krem LRP Nutritic (w starej wersji wtedy, bo był bez dopisku Intense albi Intense Riche, pamiętam, że lipidy chyba 5%) i zawsze w okresie jesienno-zimowym miałam buźkę jak pupa niemowlaka. Myślisz, że mogłabym spróbować teraz wersji Intense? Widziałam, że Avene ma też jakąś serię Xeracalm... Post acne jest na tę porę roku i obecne wysuszenie i ppdrażnienie za lekki. Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź. Trochę obawiam się, że przy takim lekkim oczyszczaniu, skóra łatwo się zapacha przy jakimś bogatszym kremie.
  Pozdrawiam, Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam dodać, że kiedyś używałam SVR Xerial bodajże 5 i wywołał niesamowity wysyp podskórnych zmian naciekowych.

   Usuń
  2. Kasiu nie napisałaś nic jaki rodzaj skóry posiaadasz i w jakim celu stosujesz Solantrę, masz tradzik rózowaty a moze dodatkowo ŁZS?

   Usuń
  3. Wyszedł mi dodatni nużeniec, a badanie pityrosporum czy jakoś tak ujemne. Mam sporo grudkowych zmian głównie na jednym policzku i lekko zaróżowioną skórę. Jedni lekarze twierdzą, że to rosacea inni, że po prostu odwodnienie.

   Usuń
  4. Trudno mi powiedzieć co to jest. A Twoja skóra jest naczyniowa, nadreaktywna i łatwo się czerwieni?

   Usuń
 12. Fantastyczny i profesjonalny blog, od kilku dni czytam po kolei wszystkie wpisy. Czy jest szansa na jakiś post dotyczący pielęgnacji skóry wokół oczu (kremy pod oczy itp.)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się blog Ci się podoba i mam nadzieję, że będziesz tu zagladac regularnie- miło Cię gościć:) Pisałam o pielegnacji skóry pod oczami w tych postach https://kosmostolog.blogspot.com/2016/03/moj-schemat-pielegnacyjny.html#more

   Usuń
 13. Polecam zabiegi ph formula. Dostosowane do różnych potrzeb skóry. W tamtym roku przeszłam serię ACNE, w tym roku jestem po pierwszym zabiegu MELA ukierunkowanym na likwidacje przebarwień.
  D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja koleżanka kosmetolog też pracuje na tych produktach i bardzo sobie chwali. Dziękuję za Twoją opinię:)

   Usuń
 14. Adrianna Marcinek18 listopada 2018 17:33

  Pani Ziemolino mam pytanie czy krem SVR AK Secure DM Protect jest wystarczającą ochroną przeciwsłoneczną po zabiegu kwasem mlekowym? Jestem po pierwszym zabiegu z użyciem kwasu mlekowego firmy Peel Mission, czy słyszała Pani coś na temat tych produktów?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. AK Secure jak najbardziej jest wystarczający. Nie słyszałam o tym zabiegu, ale chętnie wwysłucham Twojej opinii.

   Usuń
  2. Adrianna Marcinek19 listopada 2018 08:39

   Trudno już pisać o opinii, jestem po jednym zabiegu, Pani kosmetyczka zaczęła od małego stężenia kwasu mlekowego. Został mi polecony ten kwas, ponieważ borykam się z przebarwieniami.Salon, z którego usług korzystam pracuje na tych produktach, podaję link do strony http://peel-mission.pl/. Bardzo dziękuję za odpowiedź w sprawie kremu z filtrem. Proszę nie usuwać postu to kompendium wiedzy w pigułce, po prostu czytelnicy czasem mają problem czytania ze zrozumieniem :)

   Usuń
 15. Proszę rozwinąć temat kwasów zakazanych ciezarnym i karmiącym ponieważ perspektywa nie używania kwasów przez jakieś 2 lata jest zbyt okrutna myślałam że tylko salicylowy jest zakazany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, ten post kosztował mnie mnostwo pracy i powstal miemal w.bólach.porodowych i jeszcze jest niezozumialy, mam ochote go usubac, bo wiekszosc osobnie zrozumiala, że jego tematem są głębokie peelingi stosowane w gabinetach a nie kwasy w pielegnacji codziennej, oczywiscie, że w ciazy można stosować większość kwasów w malych dawkach.

   Usuń
  2. Tak właśnie zrozumiałam chciałam tylko doprecyzować. Może wystarczy dopisać wstęp że to o gabinetach i full profesce. Aneta

   Usuń
  3. Ludzie co jest z wami nie tak? Jaki niby wstęp? Przecież jest wstęp w którym jest wszystko dokładnie wyjaśnione!!! Kilka razy jest napisane o głębokich peelingach w gabinetach!
   Ziemolino kochana proszę nie usuwać. To nie Pani wina że niektórzy skończyli podstawówkę chyba za kawał schabu i mendel jajek :D Post jak zawsze świetny i dopracowany. Pozdrawiam.

   Usuń
 16. Hej, czy ktoś może mi pomóc w rozszyfrowaniu składu kremu bb Skin79 (pomarańczowy-SPF 50), czy faktycznie filtry w nim zawarte są ok. Czy to nie jakiś ,,pic na wodę''? Chciałabym coś do pracy, gdy rano czasu brak na czekanie między wit. c, filtrem i podkładem. A kompletnie gubię się w czytaniu składów, a ten jest pokaźny ;)
  WATER, TITANIUM DIOXIDE (77891), CYCLOPENTASILOXANE, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, DIPROPYLENE GLYCOL, CYCLOHEXASILOXANE, PHENYL TRIMETHICONE, ZINC OXIDE (CI 77947), ARBUTIN, CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE, DICAPRYLYL CARBONATE, SODIUM CHLORIDE, METHYL METHACRYLATE CROSSPOLYMER, GLYCERIN, HEXYL LAURATE, ISOAMYL P-METHOXYCINNAMATE, POLYGRYCERYL-4 ISOSTERATE, IRON OXIDES (CI 77492), SORBITAN ISOSTERATE, DISTERDIMONIUM HECTORITE, DIMETHICONE, CETYL DIMETHICONE, ALUMINUM HYDROXIDE, STEARIC ACID, TRIHYDROXYSTEARIN, METHYLPARABEN, CHLORPHENESIN, THRIETHOXYCAPRYLYLSILANE, FRAGRANCE(PARFUM), IRON OXIDES (CI 77491), IRON OXIDES (CI 77499), PROPYLPARABEN, DISODIUM EDTA, ADENOSINE, DIMETHICONE/VINYL DIMETHICONE CROSSPOLYMER, GLYCINE SOJA (SOYBEAN) OIL, TOCOPHERYL ACETATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, GETYLENE GLYCOL, ETHYLHEXYL PALMITATE, ASCORBYL TETRAISOPALIMATE, BERTHOLLETIA EXCELSA SEED OIL, HEDERA HELIX (IVY) EXTRACT, ISOPROPYL MYRISTATE, ROYZA SATIVA (RICE) BRAN OIL, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF OIL, VINYL DIMETHICONE/METHICONE SILSEQUIOXANE CROSSPOLYMER,CERAMID NP, TRIBEHENIN, TOCOPHERYL, LINOELIC ACID, RETINOL, LYCIUM CHINESE FRUIT EXTRACT, ALKOHOL, CENTELLA ASIATICA EXTRACT, PROPYLENE GLYCOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL, ASCORBIC ACID, POLYPETIDE, DEHYDROACETIC ACID, HYDROGENATED LECITHIN, HYDROLYZED COLLAGEN, SAUSSUREA INVOLUCRATA EXTRACT, SQUALANE, TREHALOSE, UBIQUINONE, VITEX AGNUS-CASTUS EXTRACT, ALOE BARBADENSIS LEAF EXTRACT, HORDEUM VULGARE EXTRACT, MORUS ALBA BARK EXTRACT, ROSA CANINA FRUIT EXTRACT, AVENA SATIVA (OAT) KERNEL EXTRACT, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, CORNUS OFFICINALIS FRUIT EXTRACT, PEARL POWDER, PHYTOSPHINGOSINE, PORTULACA OLERACEA EXTRACT, LECITHIN, POLMITYOL TRIPEPTIDE-1, CHAMOMILLA RECUTITA (MATRICARIA) FLOWER EXTRACT, CITRUS GRANDIS (GRAPEFRUIT) PEEL EXTRACT, CITRUS LEMON (LEMON) FRUIT EXTRACT, EQUISETUM ARVENSE EXTRACT, GLYCYLRRHIZA GLABRA (LICORICE) ROOT EXTRACT, HUMULUS LUPULUS (HOPS) EXTRACT, PINUS SYLVESTRIS BUD EXTRACT, PINUS SYLVESTRIS CONE EXTRACT, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF EXTRACT, THERMUS THERMOPHILLUS FERMENT, CYCLODEXTRIN, CAVIAR EXTRACT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szłu nie ma, 4 filtry w tym dwa mineralne i dwa chemiczne, bardzo słaba ochrona UVA, zapewnia ja tutaj jedynie tlenek cynku, ale żeby był skuteczny, trzeba go nałozyć bardzo duzo.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź Ziemolinko 😀
   Post jak zwykle świetny, widać ogrom pracy jaki w to włożyłaś.

   Usuń
 17. Ziemolino, dzięki Twojemu blogowi, dopiero po 40 udało mi sie zapanować nad trądzikiem�� i wyregulować stan cery. Czytam go na okrągło i ciągle coś udoskonalam. Teraz zaczęłam stosowac tretinoinę i staram się nie przesadzić i nie podrażnić skóry. Stosuję natłuszczanie, nawilżanie. Brakowało mi tylko kwasów pha. Serum Bandi mnie nie zachwyciło, zbyt wodniste, nie widzę go przy tretinoinie. Re liftin ma tylko laktobionowy a polecalaś coś z glukonaoktanem. Udało mi sie kupić lotion pha Neostraty w promocji -25%
  (black weekend��) na i-perfumy. Pewnie niektóre dziewczyny zainteresuje ta informacja, bo wychodzi naprawdę fajna cena. Tyle skorzystałam z Twojego bloga i dyskusji w komentarzach, że chociaż tak się odwdzięczę. Pozdrawiam Zuza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O fajnie, dziekuję za info, właśnie mi się skończył lotion to zaraz zamówię.
   Buziaki Zuziu!

   Usuń
  2. Lotion z Neostraty wyprzedał się bardzo szybko na i-perfumy? Nie znalazłam tego produktu. Jaka była cena wyjściowa? Mogę prosić o bezpośredni adres strony z lotionem?

   Usuń
  3. też nie udało mi sie dostac, kupiłam tutaj https://www.livinia.pl/product-pol-864-NeoStrata-Restore-Bionic-Lotion-Mleczko-nawilzajace-do-twarzy-i-ciala-200-ml.html cena 178zl na hasło LISTOPAD 5% rabatu

   Usuń
  4. https://www.iperfumy.pl/neostrata/restore-delikatne-intensywnie-zmiekczajace-mleczko-do-skory-suchej-i-bardzo-suchej/ kupiłam minus 25% dałam 130 zł. Już doszedł, używam��

   Usuń
 18. Pierwszy raz sie melduje :) Dziękuje Kochana za to miejsce w sieci. Ja juz troche doświadczeń mam w kwestii kwasów... Stosowałam arte z pozytwnym skutkiem, doraźnie peelingi kwasowe, teraz raz w tyg retinoid, raz glicol 12%, teraz kupilam LIQ CC i CR. Ale chciałabym na zime podziałac troche na zastygłe dziurki - blizny potrądzikowe, dodatkowo efekt odmładzajacy jak najbardziej wskazany. Miałam Rf mikroigłowy - 2 zabiegi jest lepiej zauważalnie, ale teraz chciałabym podziałać kwasem. Jaki będzie najlepszy na blizny - migdał? Glikol o większym stezeniu? Ale tak zeby do pracy można było iść...
  Marlena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za miłe słowe Marlenko:) Na blizny nzajskuteczniejszy będzie kwas pirogronowy i TCA, mozna je tez łączyć z drmapenem w gabinecie. mMślę, że powinnas tez nadal działać z RF.

   Usuń
  2. Trochę to dla mnie za droga impreza na ten moment... :-( dlatego chciałabym teraz jednak kwas do użytku domowego...

   Usuń
  3. Kwasy w stężeniach domowych raczej nie dadzą rady, rozumiem, że chodzi o bizny ubytkowe, wklęsłe? Może spróbuj z tretinoiną, bo przebudowuje skórę np. Mediqskin

   Usuń
  4. Tak, dziurki takie, ale nieduże już... a MediQskin będzie lepszy niz retinol 0,5% Neutrea?
   Myślałam ze peeling 50% ( kw. glikolowy, fitowy, kojowy ) coś podziała... :-)*
   Marlena

   Usuń
 19. Proszę�� A tak w temacie tego wpisu, robiłam TCA z dermapenem głównie w celu usunięcia przebarwień i pozbycia się dziurek po trądziku. Moje wrażenia. Mimo znieczulenia były miejsca, które bolały mocno. Twarz wyglądała jakby mnie ktoś zmasakrował, lepiej się nie pokazywać osobom o słabych nerwach��Twarz dochodziła do siebie tydzień. I ten tydzień był okropny. Nie zrywałam skórek żeby nie było blizn, czekałam aż same odpadną, ale skóra pod tą suchą skorupą produkowała sebum jak głupia (moja cera bardzo sie przetłuszcza). W ostatecznym rozrachunku, duża część starych przebarwień zeszła ale powstały nowe. W szczególności w miejscach gdzie jest duża mimika i naskorek odpadł najszybcie a także tam gdzie trzymał się najdłużej powstały nowe. Były też miejsca w których przebarwienia miały okragly kształt czyli po samym dermapenie. Na pewno poprawiła sie sama jakość skóry. Nie wiem czy się znowu zdecyduję. Dużo czasu zajęło mi wyrównywanie jej kolorytu i mam wrażenie że najwięcej zrobilo serum Liq CC i ogólnie zmiana pielęgnacji. Moja skóra ma tendencję do pozapalnych przebarwień i chyba tak agresywne działania nie służą jej. Ale się rozpisałam��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zuza, to mnie trochę przestraszyłaś. Ja miałam rok temu dwa razy TCA, ale było ok. Teraz jestem umówiona na dermapen, ale bez dodatków. Zastanawiam się czy u Ciebie ten duet był za mocny?

   Usuń
  2. Bardzo dziwne połączenie - TCA i dermapen.
   Moja dermatolog wykonuje TCA w stężeniu 35%. Nakłada jedną albo dwie warstwy. Jest to BARDZO silny peeling. Nie rozumiem jak można dokładać do TCA jeszcze Dermapen. Po TCA (dobrze wykonany tj. też równo na twarzy) skóra schodzi CAŁA równomiernie. Pękają najpierw miejsca, gdzie najbardziej ruszamy, np. okolice ust itp. Zawsze lekarz przepisywała tłustą maść, którą trzeba smarować tan brązowy naskórek, żeby właśnie od zszedł sam, a nie został zerwany, bo to skutkuje blizną. Skóra pod spodem jest delikatnie różowa, ja nowa. Nie ma mowy o przebarwieniach. Filtr obowiązkowo min.2 tyg i dużo regeneracji. Nie wyobrażam sobie połączyć Dermapen i TCA (chyba, że w jakimś niskim stężeniu, ale lepiej w ogóle sobie odpuścić).

   Co do przebarwień to zalecam min. 3 zabiegi mezoterapii mikroigłowej z krzemem albo innym koktajlem, regularnie co 3 tyg. Do tego kwas pirogronowy. Widać ogromną różnicę.

   Usuń
  3. Jakiego rodzaju filtr wskazane jest używać po dermapenie?
   Pytam, bo podobno tylko mineralny. Jeśli tak, to jaki polecacie?
   Z góry dziękuję za odzew.

   Usuń
  4. Hej Lyrem. Dermatolog poleciła mi TCA z dermapenem ,bo twierdziła, że razem da to dużo lepsze efekty. Sama też tak robi a cerę ma jak marzenie, wiec się skusiłam. Jednak to nie dla mnie. Za dużo na raz. Nie pamiętm stężenia kwasu. Ale na pewno była jedna warstwa. Nie dostałam żadnej maści, stosowalam cetaphil oraz filtr 50. Bardzo sumiennie. A co do przebarwień po TCA, to na forach dziewczyny często piszą o nowych przebarwieniach. Dużo widocznie zależy od skóry. Sam dermapen mnie kusi. Ale na pewno nie w zestawie z TCA.

   Usuń
 20. Hej Aga�� skoro wcześniej po samym TCA nic Ci nie było, to może twoja skóra nie reaguje tak histerycznie jak moja. Mi po każdym większym pryszczu zostaje brzydkie przebarwienie bez względu na to czy go wycisnę czy nie. Mam tendencję do przebarwień pozapalnych i z wiekiem to się chyba pogłębiło. Teraz skóra wygląda całkiem dobrze ale od tamtej pory stosuję kompleksowo: wit C, kwasy glikolowy, azelainowy, laktobionowy. Zeszłej zimy Redermic R. Korci mnie sam dermapen zeby zagęścić skórę�� ale nie wiem czy sie zdecyduję. Może to było zbyt hardcorowe na raz. Daj znać jak się zdecydujesz jak poszło. Pozdrawiam Zuza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź. Właśnie nigdy nie wiadomo jak nasza skóra zareaguje. Jestem już umówiona na dermapen w sobotę. Także odezwę się za parę dni. Pozdrawiam wszystkich ryzykantów ;)

   Usuń
 21. Kochana, dziękuję za kolejny świetny tekst
  Już mówiłam, że lubie Cię czytać? Mówiłam. To powiem znow. Miło Cię czytać. Pozdrawiam serdecznie
  Dośka

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam pytanie w nieśmiertelnym temacie filtrów. Czy przy obecnej pogodzie można je sobie zupełnie darować? Jestem w trakcie kuracki retinolem ale kiedy wychodzę do peacy jest jeszcze prawie ciemno, gdy wracam to też już prawie zmierzch...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mozesz sobie odpuscic filtr, wiecej w tym poscie https://kosmostolog.blogspot.com/2017/11/retinol-jak-prawidowo-przeprowadzic.html

   Usuń
 23. Wyżej pisałam, że idę na dermapen w sobotę, ale byłam już wczoraj. Mogę napisać o pierwszych wrażeniach. Zabieg był bezbolesny, bo miałam nałożoną na pół godziny maść znieczulającą. Po zabiegu czerwona była szyja i dekolt. Natomiast na twarzy tylko kości policzkowe były lekko zaczerwienione. Po nocy już wyglądam noralnie. Może drugi zabieg podkręcę retinolem, ale wtedy nie można użyć znieczulenia...
  Na efekty trzeba poczekać, ale jeśli ktoś boi się bólu to nie ma czego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Ago za podzielenie się. Ciekawa byłam właśnie, jak wygląda się na drugi dzień po.
   Choć pewnie wygląd zależy od wielu czynników, jak głębokość igieł, reakcja organizmu i substancje w serum.
   Jeszcze raz dzięki. :-*

   Usuń
  2. Czoło i okolice oczu miałam 0,5 mm reszta coś ponad 1 mm. Serum witaminowe. Pani która mi to robiła też miała ten zabieg i mówiła, że od razu poszła gdzieś ze znajomymi i nic nie zauważyli. Może na przyszłość powinnam zrobić więcej niż 1 mm...

   Usuń
  3. Aga, dzieki za relację, ja jeszcze się nie wybrałam, ale teraz już pójdę bez obaw:)

   Usuń
 24. Ziemolino, jaki krem nawilżający nakładałaś na serum SVR Sebiaclear (zielona nowość)? Jakie masz zdanie na temat tego serum? Warto zakupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy krem Neutrea Hydratin sprawdzi się tutaj?

   Usuń
  2. Nakładałam krem Neutrea, albo vichy Aqualia. Serum jest fajne- polecam

   Usuń
  3. A według Ciebie sprawdzi się tutaj emulsja silnie nawilżająca anti dry z Bandi?

   Usuń
  4. Tak, krem nawilżający to żadna filozofia, kazdy o w mierę prostym składzie i lekkiej konsystencji będzie ok.

   Usuń
 25. Czy według Pani ten produkt jest dobrym nawilżaczem? Bandi emulsja anti dry https://www.bandi.pl/sklep/produkt/id/642_Emulsja_silnie_nawilzajaca Może ktoś używał i wyrazi swoją opinię? Porównując do LRP Hydraphase Legere i Neutrea Hydratin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam kilka próbek emulsji Bandi. Na pewno ma bagotszą konsystencję niż LRP (kremu Neutrea nie używałam), świetnie regeneruje i łagodzi podrażnienia, otula skórę i dobrze nawilża. Dobrze sprawdzi się podczas kuracji wysuszających (retinol, kwasy, retinoidy). Sama posiadam cerę mieszaną (tłusta strefa T i suche policzki) i emulsja bardzo mi podpasowała, szczególnie po podrażnieniu po Benzacne. Nie wiem jak sprawdzi się na skórze tłustej/problemowej. Natomiast jeśli nie przeprowadzasz żadnych kuracji złuszczających, a potrzebujesz codziennego nawilżenia to postawiłabym raczej na LRP.

   Usuń
  2. Pisałam o nim tutaj https://kosmostolog.blogspot.com/2017/11/moja-kuracja-retinolem.html

   Usuń
 26. Czy ktoś mógłby mi napisać jak się wygląda po PQ Age i dzień później, czy mozna wyjść do ludzi?
  Alina

  OdpowiedzUsuń
 27. Co sądzisz o tym produkcie https://dermalogica.pl/age-smart/85-antioxidant-hydramist-150ml.html dla osoby ze skora lekko odwodniona, ktora ma tendencje do mega szybkiego zatykania sie porow po lekkim nawet nawilzaczu?

  OdpowiedzUsuń
 28. Ziemolinko, czy po dermapenie koniecznie trzeba używać mineralnych filtrów?
  Jeśli tak, to jakie poleciłabyś?
  Z góry dziękuję za odzew. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sptkałam sie z tym zaleceniem i nie widzę zasadnośći. Po samym zabiegu najlepiej nie stosować żadnego filtru a w słoneczne dni każdy filtr o SPF50 będzie ok. Kanaliki po ukłuciach zamykają się błyskawicznie i nie ma ryzyka, że coś przeniknie głebiej.

   Usuń
 29. Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na takie pytanie. Z czego mogą wynikać sporadycznie pojawiające się pojedyncze ciemne włoski w tak newralgicznych miejscach jak broda? Czasami szyja. Zła praca hormonów (tarczyca?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale u kobiety?

   Usuń
  2. Przyczyną mogą byc zaburzenia hormonalne, najlepiej sprawdzić poziom androgenów, oraz progesteronu, z którego u kobiet powstaje testosteron i jest antagonistą estrogenów, choć przyczyna może leżeć lokalnie w skórze, która odbiera z adużo androgenow. Ile masz lat?

   Usuń
 30. Droga Ziemolino, czy produkty Neutrea przeznaczone do zabiegów gabinetowych https://neutrea.com/zab-gabinetowe/ rekomendujesz do przeprowadzania w domowym zaciszu? Miałaś z nimi styczność albo czytelnicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie próbwałam tych produktów, ale myslę, że Sensitive Peel można by zrobic w domu, z reszta bym nie ryzykowała, zwłaszcza, że nie znamy stężenia kwasów ani ich pH

   Usuń
  2. Ale jest podane i stężenie i ph właśnie... to szczerze mówiąc korespondowałam ostatnio z konsultantką Bandi i tam nic mi nie chcieli powiedziec o stężeniu, zasłaniąjac się tajemnicą handlową....
   Marlena

   Usuń
 31. Droga Ziemolino, dziękuję za Twą pracę włożoną w bloga, to skarbnica wiedzy,przez którą powoli się przedzieram. Chciałam zapytac o peeling Iwostinu, który polecałaś, czy to teraz ten, https://www.iwostin.pl/produkty/estetic/peeling-z-7-kwasem-laktobionowym/ czy polecasz coś innego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal polecam ten produkt, głównie dlatego, że nie ma dla niego alternatywy, peelingi z wyższymi dawkami PHA są dostępne tylko dla gabinetów. Polecam też kremy Neostrata Bionic Face Cream oraz Lotino to mieszanki glukonolaktonu i LA na bardzo przyjemnym kremowym podłożu.

   Usuń
  2. A Bandi peeling kwasowy anti rouge?

   Usuń
  3. W Bandi łączne stężenie PHA to 10%, producent nie podeje dawek, poszczególnych kwasó, ale ponieważ to glukonolakton jest pierwszy w INCI, oznacza to, że jest go więcej a kwasu laktobionowego na pewno nie ma 7%. Jednak produkt rózwnież jest bardzo dobry i jak najbardziej go polecam.

   Usuń
  4. Bardzo dziękuje za odpowiedź, peeling juz w domu. Aktualnie robię 3 zabieg kwasem azelinowym w gabinecie kosmetycznym, konczę na 4, przed swietami(1×tydzien). Mam zmiany trądzikowe na policzkach. Ten kwas ładnie je podleczył, rozjaśnił. Dodatkowo czoło i policzki "odmłodniały" Chcę utrzymać ten efekt tym peelingiem z Iwostinu. Czy dołozyć krem Azelak albo z Arkany krem z tym kwasem, czy taki peeling wystarczy? Buziale świąteczne :)*

   Usuń
 32. Jej, ja mam jeszcze pytanie co do Soolantry. Czy mogę jednocześnie używać jej razem z kwasem laktobionowym, a konkretnie na nosie? Np. nakładając kwas, a za kilka godzin Soolantrę. Muszę jakoś podziałać na wągry i rozszeszone pory, ale nie wiem czy kwas nie zepsuje działania Soolantry.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ziemolino, radziłam się juz Ciebie w kwesti pielęgnacji mojej od lat trądzikowej cery (trafiałaś oczywiście w dziesiątkę :) i chciałabym prosić o poradę raz jeszcze. W okresie letnim stosowałam delikatne preparaty na bazie kwasów, wraz z nadejściem jesieni czułam potrzebę zadziałania czymś mocniejszym na skórę. Poszłam w retinol i preparat liq CR. Serum samo w sobie genialne, ale nawet stosowane raz w tygodniu mocno podrażnia moją nadreaktywną skórę (nie oszczędzałam jej przez 17 lat zmagania się z silnym trądzikiem). I teraz nie wiem co począć: stosować jeszcze rzadziej, odstawić całkiem czy zacząć stosować razem z preparatem z kwasami PHA co w ostatnim czasie polecałaś swoim czytelnikom. Skłaniam się ku opcji łączenia z PHA, ale tu zagwostka który preparat wybrać. Testowałam peeling bandi na naczynka, który kompletnie nie przypadł mi do gustu i svr sebiaclear active, który z kolei uwielbiam. Czy mogę właśnie SVR sebiaclear łączyć z liq CR?czy zawarty w SVR kwas salicylowy nie podrażni jeszcze gorzej?
  Pozdrawiam Cie bardzo, bardzo serdecznie!!
  Ewa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, miałam podobny problem, tylko serum miałam z innej firmy. U mnie podziałało nakładanie 15-20 min. wcześniej lekkiego kremu np. Neutrea lub Avene tolerance emulsji. Jak skóra trochę się przyzwyczaiła, to zamieniłam kolejność i najpierw było serum a potem krem. Może wypróbuj taki sposób. Ostatecznie można kupić słabszy preparat...

   Usuń
  2. Ewo, propozycja Agi jest słuszna, nakładaj retinol na krem nawilżający i włącz do kuracji PHA, zmniejszą efkty uboczne i wzmocnią uszkodzoną barierę naskórkową. Najlepszy jest Neostrata Bionic Face Cream i nie ma co oszczedzać w tym wypadku. Najlepiej koi i przywraca skórze równowagę oraz wycisza jej układ naczyniowy

   Usuń
 34. Co moge Robic nie tak, jezeli podczas uzywaniu atredermu stosuje krem np. Avene post acne, lekkie kremy drmalogica i na swiezo odkrytej juz skorze po 2 dniach pojawiaja sie zatkane pory? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za mało informacji, jaką masz cerę, jakie stężenie Atre, z jaką częstotliowością go nakładasz, czy stan zapalny jest intensywny? Czy pojawiają się nowe zaskórniki, czy tworzą stany zapalne?

   Usuń
 35. Dzień dobry, czy stosując rano serum z witamina C w postaci 3-O- Ethyl Ascorbic Acid muszę stosować krem z filtrem? Czy ta postać tej witaminy jest odporna na światło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta postać jest bardziej stabilna i odporna na UV

   Usuń
 36. Ziemolino, czy stosując dermaroller o długości igiełek 0,25mm wieczorem, rano możemy smarować się już filtrem chemicznym?
  Wyczytałam, że 0,25mm to bardzo ,,bezpieczna'' długość. I chyba najmniejsza z możliwych dostępnych. Lekko podbija działanie kremów.
  Z góry dziękuję za odzew. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak, pisałam juz wyzej, że kanaliki po nakłuciach zamykają się błyskawicznie.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo.

   Usuń
 37. Ziemolino, pomocy. Zmagam się z problemem trądziku dorosłego. Są to głównie zaskórniki i takie grudki na policzkach, ale te grudki często przekształcają się w bolące stany zapalne (przyznaję - czasem próbuję to wyciskać i wtedy jest jeszcze gorzej) zwłaszcza na żuchwie i pod nią, na szyi. Czy to może mieć związek z problemami hormonalnymi? Nie byłam jeszcze u żadnego lekarza, nie wiem jaki mam mieć punkt odniesienia. Ponadto zmagam się również z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi. Od prawie 3 tygodni stosuję krem Skinoren, niby widać delikatne efekty, ale nie jestem pewna czy to skuteczny dla mnie produkt. Czy mogłabyś mi coś poradzić? Czy powinnam iść na zabieg kwasowy? Jeśli tak, to jaki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnas iść do endokrynologa i dermatologa. Jeśli uwazasz ze problemy hormonalne to zrobić cały pakiet badan androgeny, testosteron androstendion 17 ohp SHBG estrogen progesteron tarczyna prolaktyna itd, jest tego sporo.

   Usuń
  2. Tak jest, marsz na badania. Poza tym Ziemolina pisała chyba już tutaj o wszystkich trądzikach ;) Tu chyba część pierwsza https://kosmostolog.blogspot.com/2012/07/cholerny-tradzik-czi.html

   Usuń
  3. Ok, dziękuje bardzo, jestem tu nowa, nie zdążyłam wszystkiego przeczytać :) Pozdrawiam

   Usuń
 38. Dzień dobry wszystkim.
  Jakiś czas temu, gdy nie interesowałam się zbytnio drogimi, bogatymi w składniki odżywcze sera, natrafiłam gdzieś w komentarzach, że kosmetyki The Ordinary ciężko w Polsce dostać. Że ludzie zamawiają i czekają czasem po kilka miesięcy na produkt; albo w ogóle anulowane są ich zamówienia.
  Gdyby ktoś zechciał się wypowiedzieć lub polecić sklep, w którym zakupię jakiś kosmetyk The Ordinary, byłabym wdzięczna.
  Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Deciem wysyła chyba wszędzie, do krajów EU też.

   Usuń
  2. Thy Ordinary zamawiałam w sklepie cosibella. Szybka wysyłka, polecam.

   Usuń
  3. O, dziękuję pięknie.
   Pozdrawiam :-*

   Usuń
  4. Asia pisała, jak krok po kroku zrobić zakupy na stronie Dociem http://www.1001pasji.com/2017/02/na-zyczenie-victoria-health-zakupy-krok.html

   Usuń
  5. Dziękuję bardzo.

   Usuń
 39. Hej Ziemolinko.Pytanie do Ciebie lub czytelników bloga.Czy Cicaplast Baume b5 mogę stosować na inny krem (w moim przypadku nawilzajacy,z ceramidami),czy też powinno się stosować cicaplast solo tylko i wyłącznie i nie mieszać z innymi kremami?
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz stosować Cicaplast na inny preparat, ptanie tylko, czy jest taka potrzeba, bo jest on dość bogaty.

   Usuń
  2. Masz rację,to był jednak kiepski pomysł.Wydawało mi się,że sam Cicaplast będzie zbyt mało okluzyjny na taką pogodę,ale jednak okazało się,że wystarczy:)Dziękuję za pomoc Ziemolinko:)
   Michał

   Usuń
 40. Ziemolino, bardzo dziękuję za Twoje wcześniejsze odpowiedzi na moje pytania dotyczące mikronakłuwania pod obecnym artykułem. :-*
  Chciałam jednak jeszcze dopytać o to, czy jeśli posmagamy twarz rolką/penem z grubością igieł 0,5mm lub nieco więcej (ale <1mm), to czy z kosmetyku w postaci kremu skóra też ,,wyciągnie'' składniki aktywne?
  Czy tylko serum płynne wówczas należy zastosować? A krem i substancje pomocnicze w nim mogą tylko zaszkodzić przy większych grubościach igieł?
  Pytanie może takie trochę z d..y ale dopiero zaczynam się rolować.
  Z góry Ci dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja opinia jest taka, że nie i całe szczęście, bo nie chciałabyś chyba wtłoczać w głąb skóry wszystkich silikonów, emulgatorów czy konserwantów zawartych w kremie? Samo nakłuwanie jest już wystarczająco cenne, bo pobudza skórę do odnowy, jeśli chcesz jednak podkręcić to działanie, powinnaś zaopatrzyć się w sterylne ampułki do mezoterapii i nakładać je strzykawką w trakcie zabiegu, na bieżąco. Kanaliki po nakłuciach bardzo szybko się zamykają i jeżeli zastosujesz ampułkę po skończeniu nakłuwania, niewiele skóra z tego wyciągnie.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję.
   :-*

   Usuń
 41. Ziemolino czy słyszalaś o produkcie Neutrea bio-tech krem summer peel (połączenie kwaau migdałowego, azelainowego oraz laktobionowego)?

  OdpowiedzUsuń
 42. Hej dziewczyny, czy zna może któraś krem bb z dobrym filtrem? Pytałam już wyżej o Skin79, ale szału nie ma jeśli chodzi o filtry. Znalazłam jeszcze Missha krem bb SPF 42, czy ktoś pomoże w rozszyfrowaniu składu i jakości ochrony przeciwsłonecznej. Pewnie też bez szału :/
  Water(Aqua), Cyclomethicone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Mineral Oil, Phenyl Trimethicone, Talc, Arbutin, Hydrolyzed Collagen, Dimethicone, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Squalane, Adenosine, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, PEG-10 Dimethicone, Polyethylene, Beeswax(Cera Alba), Glycerin, Propylene Glycol, Caviar Extract, Algae Extract, Rosa Canina Fruit Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Fagus Sylvatica Bud Extract, Ceramide 3, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Sodium Hyaluronate, Sodium Chloride, Fragrance(Parfum), Methylparaben, Propylparaben, Disodium EDTA, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Butylphenyl Methylpropional, Benzyl Salicylate, Hydroxycitronellal, Alpha-Isomethyl Ionone, Hexyl Cinnamal, Linalool, Citronellol
  MAY CONTAIN[+/-; Titanium Dioxide(CI 77891), Iron Oxides(CI 77491, CI 77492, CI 77499)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z ochroną cieniutko, tylko dwa filtry i oba UVB, no to jest wada wiekszości azjatyckich filtrów

   Usuń
  2. Dziękuję : ) Szkoda, chciałabym znaleźć coś 2 w 1...

   Usuń
 43. Cześć! Pisałam już jak zaczynałam kurację a teraz daję znać z placu boju.
  A więc tak. 10tyg temu zaczęłam kurację Differinem. Przez pierwsze 6 tyg. łączylam go z Clindacne z powodu ciągle pojawiających się nowych zmian. Niestety moje wysypy były ogromne. Zaskórników zamkniętych pojawiała się cała masa,a zmiany zapalne wychodziły jak grzyby po deszczu i wręcz tworzyły skupiska czego efektem teraz są przebarwienia zlane w jedne wielkie plamy. Tragedia. Wysypy trwały tak ze 2 miesiące i dopiero teraz się z nimi pożegnałam. No właśnie. Aktualnie jest lepiej. Skóra mimo,że cała w plamach jest gładka. Podsumowując. Jest wciąż gorzej niż przed rozpoczęciem kuracji ale lepiej niż na początku jej trwania.
  Dermatolog kazał kontynuować terapię a jednocześnie wypisał mi Atrederm na plecy bo tam teraz zaczęło mnie wysypywać mimo,że wcześniej plecy były czyściutkie. Zasugerował,że mogę spróbować też Atre na twarz.
  Co o tym myślisz? Uważasz że warto stopniowo przejść na Atre czy lepiej zostać przy dotychczasowym schemacie skoro powoli przynosi efekty? Czy jeśli bym wprowadziła Atre muszę liczyć się z nowymi wysypami czy przy dość oczyszczonej skórze nie powinny się pojawić?

  Pozdrawiam,Monika!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysyp nie jest związany z oczyszczaniem skóry! zapamiętajcie to raz na zawsze. Z mojego doświadczenia wynika, że wysyp jest reakcją skóry na substancje drażniące. Stan zapalny może byc sygnałem do komedogenezy. Zatem jeżeli Twoja skóra jest już przyzwyczajona do drażniacego adapalenu, to może nie zareaguje tak histerycznie na Atrederm- przy czym jego potencjał drażniący jest znacznie wyższy. Zacznij od aplikacji raz w tygodniu i równocześnie stosuj produkty nawilżajace, kojące i przeciwzapalne. Poczytaj ten artykułhttps://kosmostolog.blogspot.com/2017/12/kuracja-tretinoina-na-przykadzie.html

   Usuń
 44. Ziemolino a ja mam pytanie zupelnie z innej beczki.
  Wiem, ze masz juz jakies doswiadczenie z medycyna estetyczna, mam zamiar powiekszyc usta po raz pierwszy ale nie wiem gdzie wiec poszukuje roznych opinii i wlasnie trafilam na filmik w ktorym kobieta mowi ze przeciwskazaniem jest trądzik rozowaty, który niestety mam. Czy to mozliwe??
  I jeszcze chciałabym sie zapytac czym roznia sie te preparaty restylene juvaderm itd? Który wybrac i ktory jest bezpieczniejszy?
  Czy mozesz polecić jakiegis lekarza ktory ma rękę do takiegi zabiegu, moze dr Nalewczynska o której kiedyś wspominalas?
  Pozdrawiam i z gory dziękuję za pomoc.
  A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trądzik rózowaty ne obejmuje czerwieni wargowej, więc wątpię, aby był przeciwwsakzaniem, pierwszy raz to słysze. Nie znam róznic pomiedzy tymi produktami- najlepiej zapytej lekarza.
   Nie widziałam, jakie Aga Nalewczyńska robi usta, więc nie mogę polecić, ale na pewno polecam dr. Sebastiana Kuczynskiego z Poznania oraz ten gabinet- dziewczyna naprawdę robi cuda https://web.facebook.com/SpectacularHyaluronicEffects/

   Usuń
 45. Ziemolino,
  chciałam zapytać, co - poza retinoidem - może być w poniższym składzie emulsji Ystheal z Avene, co powoduje podrażnienie już krótko po aplikacji? Dodam, że krem ten stosuję też na policzki i są one najbardziej podrażnione. Tyle zaobserwowałam. Już na policzki go nakładać nie będę, bo to nie ma sensu.
  Jesli zechciałabyś się przyjrzeć, będę bardzo wdzięczna:
  Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), Caprylic/Capric Triglyceride, Squalane, Mineral Oil (Paraffinum Liquidum), Propylene Glycol, Glyceryl Stearate, Peg-100 Stearate, 1,2-Hexanediol, Bht, Caprylyl Glycol, Carbomer, Disodium Edta, Oleoyl Dipeptide-15, Oleoyl Tetrapeptide-31, Polyacrylate-13, Polyisobutene, Polysorbate 20, Red 33 (Ci 17200), Retinal, Sorbitan Isostearate, Tocopheryl Glucoside, Triethanolamine, Water (Aqua).
  Z góry dziękuję za odzew.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojecie skład jest dobry i krótki ale tak naprwwdę każda substancja zastosowana na skórę może być potencjalnym alergenem. A może po prostu stosujesz retinol już od dłyższego czasu i on tak uwrazliwił skórę, zwłaszcza, że mamy tytaj znacznie silniejszy retinaldehyd?

   Usuń
  2. Mocniejsze stosuję w strefach trądzikowych a ten od czasu do czasu na policzkach właśnie, jako lekki anti acne i odmładzająco. Bardzo rzadko go tam stosuję, raz na dwa tygodnie może.
   Inna sprawa, że już rok stosuję te retinoidy różne i efektów odmłodzenia nie widzę. Jeno przesusz i podrażnienie. Najlepszy efekt odmłodzenia zauważyłam po Estetic Iwostin kremie III. Pewnie to silikony. Choć ogólnie skóra taka wypoczęta jakaś po nim (natychmiastowo). Flos lek z argatensylem też niezły.

   Usuń
 46. Ziemolinko widziałam na FB, że są nowości z Neutrea - filtry. Pisałaś, że mają dobry skład, a mnie ciekawią jeszcze kolory. Ten, który Ty używasz (Nude) nie ma koloru? A czy te dwa pozostałe dają efekt kremu BB? Czy dają mocny kolor, czy się trochę dopasowują? Ciekawi mnie ten Beige, ale mój odcień skóry ma żółte tony i nie jestem pewna czy go zamówić :/
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, nie otwierałam jeszczd woch pozostałych kolorów, a jestem poza domem i nie moge tego sprawdzić. Nude jest bardzo jesnym odcieniem, krem nie działa kryjąco a jedynie ujednolica koloryt, na pewno nie ma to nic wspólnego z azjatyckimi kremami BB. Z uwag konsytencje jest bogata (tlenek cynku)i filtr się świeci, ale po przypudrowaniu jest ok i dobrze nosi się przez cały dzień. Bardzo dobry, prosty skład, co jest rzadkością wśród preparatów promieniochronnych.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Może sprawdzę ten beige, jeśli nie trafię z kolorem, to komuś oddam...

   Usuń
 47. Droga Ziemolino,
  Jestem już dawno po kuracji izotekiem, paroma antybiotykami, konsultacjach u dermatologów itp., jako dziecko cierpiałam na agresywne AZS, teraz ŁZS (rozległe na skórze głowy, uszach, czasem powiekach) i trądzik. W tamtym roku robiłam kwasy u kosmetyczki - rewelacja, teraz znów wszystko wraca. Na twarzy mam rumień, cera naczynkowa, używałam kremu bandi na noc z kwasami i toniku kwasowego też na noc, łagodnej pielęgnacji na dzień ale trądzik coraz większy. Już brak mi sił i brak mi pomysłów. Natomiast wypróbuję na pewno clotrimazol na skalp bo w tej chwili nie mogę wytrzymać z bólu myjąc głowę. Dziękuję za wskazówki zawarte w Twoich postach, jedyny ratunek w nich...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam, że krem bandi to był krem z kwasem salicylowym, pirogronowym i azelainowym. Mycie Lipikar (jeżeli makijaż to najpierw mleczko, chociaż maluję się teraz rzadko bo pracuję w domu), tonik i na dzień krem bandi ochronny z serii sebo care. Najpierw myślałam, że wysyp na podłożu hormonalnym, ale nowe wypryski pojawiają się już teraz cały czas, a nie tylko przed tymi dniami. Co złego jest w mojej pielęgnacji? Co robić?

   Usuń
  2. Lipikar, która dokładnie wersja?

   Usuń
  3. Lavant żel. Wcześniej myłam delikatną pianką Feel Free, nie zauważyłam różnicy, cera taka sama, czyli tak samo zła. Przez naturalnà pielęgnacje tez już przeszłam.

   Usuń
 48. Kochana Ziemolino,
  bardzo proszę o pomoc bo jestem w kropce. Mam skórę w miarę uregulowaną oczywiście zaskórniki w strefie T są ale jest o niebo lepiej niż kiedyś. Do regulacji używam krem z A-dermy Phys-AC Global kilka razy w tygodniu. Niestety nie radzę sobie z nawilżaniem, kremy mocniej nawilżające czy odżywcze powodują, że wyskakują mi zmiany ropne i bardzo skóra zaczyna się przetłuszczać. Kremy lekkie nie nawilżają dobrze. Moja skóra jest dojrzała i widać, że to odwodnienie jest głębokie. Naprawdę nie wiem co robić?
  Pozdrawiam Agata

  OdpowiedzUsuń
 49. Witaj Ziemolino, witajcie Czytelniczki/Czytelnicy.
  Mam takie ogólne pytanie czy podrażnienie po retinoidach lub kwasach (tych z apteki lub drogerii, nie chodzi mi o zabiegi) objawia się u Was np. zaczerwienieniem twarzy przy myciu i nakładaniu kremu (nawet nawilżającego i łagodzącego, jak Cicalfate) oraz ogólnym uczuciem dyskomfortu? Oraz delikatnym rumieniem cały czas?
  Pytam, bo nie wiem, czy zaniechać regulacji i działań przeciwzmarszczkowych - wówczas pojawią się ropne krosty tu i ówdzie. Czy może to normalne (ale czy ten dyskomfort nie niszczy skóry w dłuższej perspektywie?) i trzeba jakoś wytrzymać?
  Z góry dzięki za jakieś wskazówki, co należy robić w takiej sytuacji. Skóra po prostu boli i wygląda źle.

  OdpowiedzUsuń
 50. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 51. Ziemolino, czy spotkałaś się może z kremem A Derma Dermalibour +?
  Wklejam link do jego składu:
  https://www.doz.pl/apteka/p110008-Aderma_Dermalibour__krem_regenerujacy_50_ml
  Jak myślisz, czy może on być zamiennikiem Avene Cicalfate Post-Acte? Dermalibour jest dużo cięższy, przypomina gęsty krem na hemoroidy :-P. Ale czy od biedy może Cicalfate zastąpić?

  OdpowiedzUsuń
 52. Witaj Ziemolino.
  Po lekturze Twoich artykułów na temat cery naczynkowej (nadreaktywnej) zrozumiałam, że ,,dorobiłaś się'' właśnie takiej. Na skutek licznych kuracji przeciwtrądzikowych i złuszczających (wybacz, jeśli się mylę).
  Tymczasem wspominasz tutaj, iż wybierasz się na dermapen - zabieg. Nie chodzi mi tu o czepianie się słówek a po prostu o to, że ja też mam wszystkie cechy szybko rumieniącej się cery i zastanawiam się nad stosowaniem derma-rollera. Lub pena.
  Czy mikronakłuwanie nie jest przeciwwskazaniem dla takiej skóry? Co mówią fakty i Twoje doświadczenie w tej sprawie?
  Z góry Ci dziękuję za odzew.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielokrotnie sie nakłuwałam i efekty są świetne a po mezoterapii osoczem nawet reaktywność skóry znacznie się wyciszyła. Płytkie unaczynienie nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, tak mówią moje doświadczania, ale konsultowałam to tez z zaprzyjażnionym lekarzem praktykiem. Przeciwskazaniem jest aktywny stan zapany, czyi np trądzik różowaty.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo, Ziemolino kochana.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 53. Ziemiolino pomocy!
  Nałożyłam peeling The Ordinary - AHA 30% + BHA 2% (regularnie uzywam kwasów), po zmyciu skóra była bardzo spokojna, ani śladu zaczerwienienia, spryskałam wodą temralną, odczekałam, nałożyłam the ordinary serum z niacynamidem i bum, dostałam ogromnego, strasznie silnego nie wiem, uczulenia, poparzenia? Cała twarz jest czerwona, co z tym zrobić?
  Serum z niacynamidem za silne czy nie powinno być zastosowane tak? Pomocy, czym mogę ukoić skórę? Nigdy nie miałam tak silnej reakcji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to niacynamid,zwlaszcza, ze w serum jest go naprawde duzo. Naloz jakis prosty krem kojacy np. Toleriane lub cos po zabiegach Cicaplast, Cicalfate, ewentualnie zwykłą wazelinę

   Usuń
  2. Wszystko się uspokoiło, cicalfate mi pomógł, bardzo dziękuję! Rano stosuję niacynamid i na to krem bandi ochronny, a wieczorem peeling na naczynka bandi, czy można nazwać to wystarczającym złuszczaniem? Powinnam dodatkowo jeszcze jakoś nawilżać, czy tylko jeśli czuję potrzebę? Chociaż po peelingu bandi skóra jest taka... ściągnięta, nie wiem czy mi to przeszkadza.

   Usuń
  3. Na peeling Bandi najlepiej nałozyć krem nawilżający, bo ma formułe wodną a do poełnego nawilżenia potrzeba również lipidów.

   Usuń
 54. Miałam przyjemność mieć zajęcia z Panią doktor Hasse-Cieślińską na licencjacie. Bardzo miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Ziemolino, jak myślisz, czy kremy lub sera z fitohormonami np. z soi mogą być pomocne w leczeniu trądzika pochodzenia hormonalnego? Lub gdy skóra zbytnio reaguje na testosteron?
  Tak tylko gdybam. Jeśli się mylę, to mnie popraw.
  A czy faktycznie kosmetyki te mogą pomóc w jakiś sposób zagęścić skórę? Oczywiście, że nie w taki sposób jak mikronakłuwania i inne zabiegi profesjonalne. Ale czy jest choć cień szansy, że jak się takimi rzeczami nacieramy, to to w ogóle coś daje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie ma co się spodziewać widocznego efektu gołym okiem. Lepiej zainwestować w serię zabiegów RF mikroigłową, albo w laser frakcyjny CO2 ablacyjny z bardzo dobrym lekarzem medycyny estetycznej, który się w tym specjalizuje. Przydałby się jeszcze zabieg osoczem bogato płytkowym - i dopiero wtedy można mówić o spektakularnych efektach. Mi już szkoda kasy na te kremy, co magicznie powiększają to co trzeba, a jeszcze inne niby spalają tłuszcz - ta jasne. Pic na wodę fotomontaż i g prawda. Nie ma co kasy tracić.

   Usuń
  2. Istnieją badania potwierdzajace korzystny wpływ na skórę fitoestrogenów przzyjmowanych doustnie. Znalazłam też badanie wykazujące wzrost kolagenu w skórze po zastosowaniu estrogenu miejscowo na skórę. Nie znalazałm jednak publikacji na temat fitoestrogenów w kremach. Polecam publikacje https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781234/

   Usuń
 56. Ziemolino, pytanie nie na temat, ale czy uważasz że można łączyć retinoidy (Acnatac) z Effaclarem Duo+ na dzień? Zaznaczę że moja skóra bardzo dobrze znosi Acnatac, chociaż pojawia się lekkie podrażnienie to bez problemu mogę go używać codziennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz spróbować, ale ostrożnie. Acnatac to silny preparat i w zasadzie nie potrzebuje wzmocnienia, preparaty stosowane równolegle powinny raczej działać nawilżająco, kojąco i przeciwzapalnie.

   Usuń
 57. Czy kwas laktobionowy wymaga neutralizatora...?nigdzie o tym nie pisze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, taką informację podaje producent, jesli jej nie ma, nie trzeba neutralizatora. Ja nie neutralizuje nawet duzych stężeń, to delikatny kwas.

   Usuń
  2. Jeszcze jedno...tzn.zmyć go wodą czy zostawić na całą noc?Bo gdzieś doczytałam w jednej z Twoich odpowiedzi,żeby po 15min.nałożyć krem nawilżający. Mam peeling kwasowy Bandi 10%.Pozdrawiam:)

   Usuń
 58. Witam,wspanialy post. Ja się ostatnio zainteresowalam kwasem laktobionowym. Według Beauty Brains (polecam podcasty i stronę dwoch panów chemików) jest to jeden z najlepszych kwasów i jest mało drażniący.Chcialam się dowiedzieć co o tym sądzisz, Ziemolino, czy są jakies konkretne stężenia polecane i jakie produkty polecasz ty. Pozdrawiam, Emi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emi pisalam wiele razy o kwasie laktobionowym, polecalam konkretne produkty, wpisz w wyszukiwarke u gory bloga.Pracuję właśnie nad zbiorczym artykułem o PHA

   Usuń
 59. Dziewczyny czy któraś z Was stosowała Bielenda Professional, płyn 40% kwas salicylowy, kwas azelainowy, kwas migdałowy, kwas mlekowy, 30 g, szukałam w internecie, ale mało jest opinii na temat tego kosmetyku, proszę więc o jakieś opinie, czy mogę go bezpiecznie stosować w domu?

  OdpowiedzUsuń
 60. Dzień dobry, Ziemolino właśnie zaczęłam swoją przygodę z kwasami. Nie wiem czy dobrze wybrałam produkty, ale to się okaże. Wybrałam markę BANDI i ich produkty do walki z trądzikiem.Nie znalazłam informacji na ulotce, czy po zastosowaniu peelingu lub skoncentrowanej ampułki antytrądzikowej można nałożyć krem nawilżający? Oba kosmetyki zarówno serum jak i peeling stosuje na noc bez spłukiwania. Boję się jednak użyć jakiegokolwiek dodatkowego produktu, żeby nienawiść w niepożądane reakcje chemiczne, które miałyby odbyć się na mojej buzi. Proszę o poradę i z góry za nią dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz nałożyć prosty krem nawilżający po pol godziny.

   Usuń
  2. Dziękuję ☺️ A czym się charakteryzuje "prosty" krem? Rozumiem, że nie może mieć w składzie pewnych substancji. Tylko jakich? Posiadam emulsje silnie nawilżającą BANDI z 1% ektoiną + niskocząsteczkowym kwasem hialuronowm. Rozumiem, że takiego kremu nie? A czy z La Roche krem nawilżający Effeclar? Jestem totalnie zielona jeśli chodzi o kwasy 🙈 Pozdrawiam

   Usuń

Copyright © Kosmostolog , Blogger